Як відбувається розрахунок окупності для сонячних станцій, які фактори потрібно врахувати у першу чергу, на що потрібно розраховувати власнику сонячної установки.
Головний фактор, який впливає на розрахунок окупності сонячних станцій — це для яких завдань вона буде використовуватись та за яким принципом буде працювати:
- Мережна сонячна електростанція — її основним завданням є заміщення електроенергії, що закуповується із централізованої мережі, власною, що виробляється сонячними панелями. Прибуток, що буде отриманий у підсумку, ґрунтується на різниці цін на електроенергію на зовнішньому ринку та власної генерації. Чим ця різниця вища, тим швидше станція окупиться і почне давати прибуток. При цьому треба розуміти, що прибуток — це ті кошти, які підприємство могло витратити на закупівлю електроенергії, але в результаті їх буде заощаджено. Промислові мережеві станції окупаються досить швидко, навіть до скасування ПДВ цей термін становив близько 3-3,5 років при будівництві СЕС власним коштом та близько 4-4,5 — при будівництві СЕС у кредит.
- Автономна сонячна електростанція — це варіант для приватних домоволодінь, де необхідно забезпечити комфортні (або хоча б прийнятні) умови проживання. Вартість СЕС різко зростає через встановлення акумуляторів, при цьому їх доведеться повністю замінити через 5-7 років. Так що такий проєкт має дуже тривалий термін окупності, найоптимістичніший прогноз — близько 9-10 років. Хоча ситуація може змінитись, якщо за наступні 5 років відбудеться буквально обвал цін на системи зберігання енергії.
Розрахунок окупності сонячних станцій: фактори, що впливають найсильніше?
Можна виділити кілька факторів, які впливатимуть на терміни окупності фотоелектричних станцій:
- Вартість електроенергії — чим вона буде вищою, тим коротшим буде термін окупності сонячної станції. Адже СЕС — це практично одноразова велика інвестиція, її тривала (30 років) експлуатація потребує мінімальних витрат. Тому можна сміливо стверджувати, що власник фотоелектричної установки заморожує собівартість 1 кВт електроенергії власного виробництва на весь термін використання СЕС. Можна сміливо прогнозувати, що вартість електрики не знижуватиметься, а швидше зростатиме, тому і термін окупності скорочуватиметься в порівнянні з прогнозованим.
- Вартість обладнання — насамперед, це ціна сонячних панелей та акумуляторів, для українських покупців є хороші новини — це скасування ПДВ та митних зборів на обладнання, яке використовуватиметься для електрогенерації. Зниження вартості обладнання призведе до скорочення термінів окупності.
- Ще один фактор, який може вплинути на зниження вартості обладнання, — це скорочення логістичних витрат після відновлення морських контейнерних перевезень. З одного боку, такий спосіб доставки дешевший, з іншого — дозволяє доставляти оптові партії обладнання, це також дозволить знизити його ціну.
- Витрати на монтаж — тут перспективи не дуже сприятливі, насамперед через дефіцит кадрів. Нестача робочих рук змушує конкурувати підприємства за фахівців, пропонуючи вищі зарплати.
Саме тому, якщо зараз оцінювати сонячні електростанції, калькулятор вартості та окупності дасть дуже приблизні значення.